Ugrás a tartalomhoz

Mfb Nemzeti Gépfinanszírozási Program – Mezőgazdasági Gyártó És Forgalmazó Finanszírozási Hitelprogram

MFB Vállalkozásfinanszírozási Program 2020 11.1 hitelcél

Hitelprogram bevezetésének indoka

A piacon elérhető finanszírozási lehetőségek, hitelprogramok, támogatási programok vizsgálata, továbbá a piaci szereplőkkel történt egyeztetések után az MFB úgy döntött, hogy mezőgazdasági gépek gyártását, forgalmazását, megvásárlását elősegítendő kedvezményes kamatozású hitelkonstrukciót vezet be.

Hitelprogram célja

A Hitelprogram célja a Magyarországon bejegyzett székhellyel, vagy az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarországon fiókteleppel/telephellyel rendelkező mezőgazdasági gépgyártók gyártókapacitásának fejlesztése, értékesítési tevékenységének bővítése, a mezőgazdasági gépek forgalmazásának elősegítése.

Hitel típusa

A gyártási tevékenység bővítésének érdekében éven túli beruházási hitel, és forgóeszközhitel (ide nem értve a készletfinanszírozó hitelt, amelyre jelen Termékleírásban eltérő feltételek kerültek meghatározásra), illetve a forgalmazási tevékenységhez kapcsolódó éven túli készletfinanszírozó hitel (továbbiakban: Hitel).

Hitelfelvevők köre

Magyarországon bejegyzett székhellyel, vagy az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarországon fiókteleppel/telephellyel rendelkező, működő és induló, a Szerződés 107. és 108. cikke alkalmazásában bizonyos támogatási kategóriáknak a belső piaccal összeegyeztethetővé nyilvánításáról szóló 651/2014/EU bizottsági rendelet1 I. mellékletében meghatározott

a) KKV kritériumoknak megfelelő mezőgazdasági gépgyártó vállalkozások

b) KKV kritériumoknak megfelelő, illetve KKV-nak nem minősülő, az a) pont szerinti vállalkozással mezőgazdasági gépforgalmazási megállapodásban álló mezőgazdasági gépforgalmazó vállalkozások (továbbiakban: Hitelfelvevő).


A hitel felhasználása

A beruházási hitel kizárólag a hatályos európai uniós és magyar környezetvédelmi szabályoknak megfelelő, Magyarország területén megvalósuló

a) ingatlanvásárlásra, -fejlesztésre, kivéve a projekthitelt;

b) tárgyi eszköz beszerzésre;

c) immateriális javak beszerzésére (önállóan nem finanszírozható, csak valamely másik beruházási céllal együtt, legfeljebb a teljes projektköltség 10%-ának megfelelő összegben);

fordítható, amennyiben a beruházás a mezőgazdasági gépgyártási tevékenység bővítését célozza.

A készletfinanszírozó hitel a mezőgazdasági gépértékesítési tevékenység bővítése érdekében szükséges többlet készlet finanszírozására rulírozó, vagy nem rulírozó módon felhasználható hitel.

A tárgyi eszközök, immateriális javak a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 47-48 §-ai és 51. §-a szerinti bekerülési értéken számolhatók el.

Mind a beruházási hitel, mind a forgóeszközhitel felhasználását számlával, vagy a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 166. § (1) bekezdése szerinti más számviteli bizonylattal kell igazolni.

Általános csekély összegű (de minimis) támogatási kategóriában megkezdett és nem megkezdett beruházás is finanszírozható, továbbá forgóeszközhitel és készletfinanszírozó hitel is nyújtható.

Regionális beruházási támogatás és KKV-knak nyújtott beruházási támogatás esetén a hitelkérelmet (refinanszírozás esetén a refinanszírozási kölcsönkérelmet) a projekttel vagy a tevékenységgel kapcsolatos munka megkezdése előtt írásban be kell nyújtani. Nem számolható el a hitelkérelem benyújtása előtt felmerült költség, illetve ráfordítás.

Munkák megkezdésének vagy a beruházás építési munkáinak megkezdése, vagy a berendezések megrendelésére irányuló első, jogilag kötelező érvényű kötelezettségvállalás minősül, vagy más olyan kötelezettségvállalás, mely a beruházást visszafordíthatatlanná teszi, attól függően, hogy melyikre kerül előbb sor. Nem tekintendő a munkák megkezdésének a földterület megvásárlása és az olyan előkészítő munkák, mint az engedélyek megszerzése és megvalósíthatósági tanulmányok készítése. Felvásárlás esetén a „munkák megkezdése” a felvásárolt létesítményhez közvetlenül kapcsolódó eszközök megszerzésének időpontja.

A regionális beruházási támogatási kategóriában és a KKV-knak nyújtott beruházási támogatás kategóriában történő finanszírozás részletes szabályait a Termékleírás 1. sz. függeléke tartalmazza.

A hitel összege

Hitelfelvevőnként minimum 1 millió forint, maximum 3 milliárd Ft, KKV beruházási támogatás kategóriában maximum 2,25 milliárd Ft.


Saját erő

Beruházási hitel esetén: a saját erő mértéke a beruházás nettó – vagy amennyiben a vállalkozó áfa visszaigénylésre nem jogosult, bruttó – bekerülési értékének legalább

általános csekély összegű (de minimis) támogatási kategória esetén (1407/2013/EU bizottsági rendelet) 10%-a (amely állami támogatást is tartalmazhat)

regionális beruházási támogatási kategória esetén (651/2014/EU bizottsági rendelet 14. cikk) 25%-a (minden állami támogatástól mentesen)

KKV-knak nyújtott beruházási támogatási kategória esetén (651/2014/EU bizottsági rendelet 17. cikk) 10%-a (amely állami támogatást is tartalmazhat)